Lokalizacja

Menu

 

    Kamienica przy ulicy Basztowej 17, w której mieści się nasza szkoła pochodzi z XVIII wieku. Ulica Basztowa to ulica w centrum Krakowa. Wchodzi w skład I Obwodnicy. Pierwsza część ulicy od Dworca głównego do Bramy Floriańskiej pochodzi z XIII wieku. Dalsza część, w której znajduje się nasza szkoła pochodzi z XIX wieku. Nazwa nawiązuje najprawdopodobniej do znajdującego się w jej pobliżu zachowanego do dziś fragmentu murów miejskich z basztami. Dawne nazwy: do XVIII wieku – Trakt Mogilski, 1792–1882 – Ulica Mogilska,1882–1941 – Ulica Basztowa,1941–1945 – Wermachtstraße,1945- obecnie - Ulica Basztowa

       Ulica nazywana dziś Basztową długo określana była opisowo jako "droga wokoło miasta", co potwierdzają dokumenty datowane jeszcze na lata 50. XIX wieku. Obecna nazwa pojawiła się najwcześniej na jej odcinku pomiędzy pl. Matejki a ul. Pawią i dopiero kilkanaście lat później (1881 r.) przeniesiono ją też na pozostałe części ulicy.

       Był to już czas, kiedy Basztowa przybierać zaczęła reprezentacyjny charakter, a skromne podmiejskie domy i parterowe dworki ustępować musiały miejsca kilkupiętrowym bogatym kamienicom.

       Okolica ta zaczęła szybko zmieniać swe dawne, sielskie oblicze z chwilą budowy dworca kolejowego (1844-1847 r.),  a posiadłoci uszczuplały kolejne parcelacje, nieuchronna konsekwencja przestrzennego rozwoju miasta.


copyright by Prywatne Gimnazjum nr 7 w Krakowie

projekt i wykonanie Ogicom


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Akceptuję | Więcej informacji