Aktualności

Menu

02

12.2014

5 GRUDNIA - POCHÓD 100 MIKOŁAJÓW

Z okazji Świętego Mikołaja, 5 grudnia 2013 r., nasza szkoła będzie uczestniczyć w dniu poświęconym propagowaniu picia wody mineralnej prowadzonym przez Polskie Towarzystwo Magnezologiczne, program ''Woda dla zdrowia" . W tym dniu uczniowie przychodzą do szkoły na godzinę 14.00. Dla chętnych odbędą się poprawy.   Od  godz. 14. nastąpi w szkole otwarcie wystawy wód mineralnych. Wystawę wzbogacą  prelekcje pracowników  Zarządu Oddziału Polskiego Towarzystwa Magnezologicznego im. prof. Aleksandrowicza. Zwrócą one uwagę na wielką rolę wody w życiu człowieka, w szczególności wód mineralnych w prawidłowym żywieniu, o czym powinni wiedzieć uczniowie. Następnie odbędą się rozstrzygnięcie konkursu na plakat, filmik lub tekst zachęcający do picia wody mineralnej. Laureaci otrzymają nagrody ufundowane przez sponsorów. O godz. 16. 00 uczniowie zostaną obdarowani prezentami przez Mikołaja. O 16.30 Mikołaj zaprosi uczniów na zapiekanki i pączki.

Przed godziną 17.00 zaczniemy  formować  pochód Mikołajów. W pochodzie będą szli nasi uczniowie przebrani w stroje mikołajowe (stroje zapewni organizator). Pochód będzie prowadzić  Orkiestra Reprezentacyjna Cianowice. Sprzed budynku Szkoły pochód przejdzie pod pomnik Grunwaldzki, gdzie o słynnym rycerzu walczącym w zwycięskiej drużynie króla Władysława Jagiełły pod Grunwaldem Mikołaju Trąbie opowie prowadzący. Z placu Jana Matejki pochód przejdzie w kierunku Barbakanu i Bramą Floriańską wejdzie na ulicę Floriańską , gdzie rozpoczyna się Droga Królewska prowadząca na Wawel. Na Rynku Głównym, pozdrowimy hejnalistę na wieży Mariackiej . Następnie pochód przejdzie ulicą Szewską na  Planty pod Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego, by złożyć hołd największemu polskiemu astronomowi Mikołajowi Kopernikowi. Potem przejdziemy na Plac Wszystkich Świętych przed Magistrat Krakowski, gdzie stoi pomnik Mikołaja Zyblikiewicza, najświetniejszego prezydenta Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa sprawującego ten urząd w latach 1874-1881. Pochód ruszy w dalszą drogę ulicą Franciszkańską, z małym przystankiem pod oknem papieskim, gdzie orkiestra zagra Barkę. Następnie Mikołaje udadzą do Rynku Głównego, pod restaurację „Wierzynek”. W niepowtarzalny klimat wprowadzi znów prowadzący  opowieściami o średniowiecznym kupcu Mikołaju Wierzynku, słynnym z uczty wydanej dla władców Europy w 1364 roku, dzięki której powstała do dziś funkcjonująca restauracja. Ostatnim przystankiem będzie scena na Rynku Głównym, gdzie młodzież zaśpiewa piosenki świąteczne. Przechodząc przez Rynek Główny, następnie ulicą Floriańską pochód powróci do szkoły.

Nad bezpieczeństwem uczestników pochodu czuwać będą policjanci, którzy ułatwią przejście przez ulice.


copyright by Prywatne Gimnazjum nr 7 w Krakowie

projekt i wykonanie Ogicom


Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Wszystkie zasady ich używania wraz z informacjami o sposobie wyrażania i cofania zgody na używanie cookies, opisaliśmy w Polityce Prywatności. Akceptuję | Więcej informacji